Syndrom propustnosti střev
Trápí vás alergie, snížená imunita, únava, poruchy nálad, mykózy nebo chronické záněty? Pravděpodobnou příčinou může být syndrom zvýšené propustnosti střev...
Co to je propustné střevo?
Propustnost střev nastává ve chvíli, kdy je narušená střevní stěna natolik, že přes ní do těla pronikají bakterie, plísně, toxické látky a nedostatečně strávené jídlo.
Mikrotrhlinami ve stěně našeho střeva začnou pronikat do těla částečky, látky i živé organismy, které tam pronikat nemají. Mimo jiné se tam třeba dostávají bílkoviny z potravy, které nejsou rozložené na jednotlivé aminokyseliny, a ty následně začínají v těle vyvolávat imunitní odpověď ve formě alergií nebo i autoimunitních chorob. Podobně se do těla mohou dostávat bakterie a plísně.
Takto narušené střevo nedokáže správně pracovat ani v oblasti vstřebávání živin, vitamínů a minerálů.
Dalším velkým tématem je oblast psychiky. Všichni již vědí, že střevo je z velké části zodpovědné za produkci serotoninu, tedy hormonu dobré nálady. Osoby trpící syndromem zvýšené propustnosti střev zároveň mají tendenci na změny nálad, hůře zvládají stres a větší psychické vytížení.
Co způsobuje vznik propustného střeva
- Dlouhodobý stres
- Mikrobiální nerovnováha
- Pasterizované kravské mléko, které je zbavené enzymů
- Cukr, ale i nadmíra fruktózy
- Nadměrná konzumace kávy, alkoholu
- Vysoká konzumace lepku
- Vysoké dávky léků, nadužívání antibiotik
- Nedostatek vitamínů a minerálů
- Různá potravinářská aditiva, emulgátory
- Pesticidy, chemické látky, toxiny
Jaké nejčastější choroby souvisí se syndromem zvýšené propustnosti střev?
- Nadýmání a trávicí obtíže
- Chronické záněty v oblasti močového ústrojí
- Chronické gynekologické záněty
- Únava a změny nálad
- Kožní obtíže
- Alergie
- Ekzémy
- Poruchy imunity
- Chronické záněty
- Plísňová onemocnění
- Některé autoimunitní choroby
- Nedostatek některých vitamínů a minerálů
Co s tím?
První a nejjednodušší krok je úprava stravy. Podle výše napsaného vyřadit z jídelníčku ty složky, které střevo nejvíce dráždí. Prostě přemýšlet nad svým jídlem jako nad životadárnou složkou, která udržuje naše tělo na živu a v chodu. Jak bude naše tělo fungovat pak záleží na její kvalitě.
Zařaďte do svého jídelníčku fermentované potraviny, kombuchu, ořechy, vlákninu či kefír. Tyto všechny přirozeně navozují lepší střevní mikro biom a lepší trávení
Přemýšlejte nad každou chemikálií, nad každým "lékem", jestli je nutné jej požít. Často je možné třeba bolest hlavy či zad řešit odpočinkem nebo dostatečným pitným režimem a vyvarovat se častého užívání "růžového štěstíčka". Podobně negativně na naše střevo působí i hormonální antikoncepce.
Dalším krokem je pravidelné uvolňování stresových reakcí sportem a meditací či jinými uvolňovacími technikami.
Probiotika
Přírodní doplňky a byliny jsou významným pomocníkem při obnově střevní mikroflóry, sliznice a stěny střeva.
V první řadě je důležité zajistit správnou střevní mikrobiální rovnováhu. Významným pomocníkem jsou probiotika. V lékárnách najdeme velkou škálu výrobků s probiotiky, nicméně málokteré jsou kvalitní a takové, aby probiotika byla živá a správně se v našem střevě uchytila. Již několik měsíců pracuji s probiotiky od České firmy a mám s nimi jen ty nejlepší zkušenosti.